Podstawową zaletą stosowania metanabolu – sterydu anaboliczno-androgennego- jest uzyskanie większej masy ciała poprzez rozrastanie się masy mięśniowej. Metanabol wpływa bowiem na syntezę białek i zwiększa bilans azotowy, na skutek czego następuje wzrost objętości tkanek mięśniowych. Efektem usprawnienia metabolizmu białek jest pozytywna równowaga nitro genu (azotu). Warunkiem uzyskania dodatniego bilansu azotowego jest spożywanie dużej ilości produktów białkowych.
Działanie metanabolu na rozrost mięśni jest tak duże, że jest on czasami podawany osobom cierpiącym na zanik mięśni. Jego zastosowanie w medycynie jest jednak o wiele wiesze – metanabol stosuje się w leczeniu cukrzycy, w łagodzeniu stanów pooperacyjnych, podczas rekonwalescencji oraz po oparzeniach, złamaniach, anoreksji i zakażeniu.
Osoby stosujące metanabol w rozsądnych dawkach mają z reguły dobre samopoczucie. Obserwuje się u tych osób wzrost pewności siebie i polepszenie kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej.
Metanabol działa pozytywnie również na układ kostny, ponieważ powoduje dodatni bilans wapniowy. Dzięki temu tkanka kostna staje się bardziej gęsta i odporna na urazy – metanabol zwiększa gęstość mineralną tkanki kostnej.
Metanabol jest dostępny pod postacią tabletek, co sprawia, że jego stosowanie jest bardzo łatwe i mało czasochłonne.
Niestety stosowaniu metanabolu może towarzyszyć wiele skutków ubocznych. Jednym z nich jest nadmierne wiązanie wody w tkankach i zatrzymywanie jej w organizmie, co może doprowadzić do bolesnych obrzęków i opuchlizny.
Metanabol bardzo silnie obciąża wątrobę, zatem niekiedy prowadzi do jej do jej uszkodzenia. Wątroba posiada bardzo duże zdolności regeneracyjne, ale pomimo tego podczas przyjmowania metanabolu należy dodatkowo zażywać leki osłonowe, wspomagające regenerację wątroby (np. Hepatil).
Jeżeli metanabol jest spożywany na pusty żołądek, może spowodować dotkliwy ból brzucha, wzdęcia, zaparcia i inne problemy gastryczne. Z tego powodu konieczne jest połykanie go w trakcie posiłku.
Inną wadą metanabolu jest fakt, iż u niektórych zażywających go mężczyzn obserwuje się wystąpienie ginekomastii, polegającej na powiększeniu się gruczołów piersiowych. Ponadto stymulowanie pracy gruczołów łojowych przez metanabol często staje się przyczyną wystąpienia trądziku na twarzy, karku,
ramionach i plecach.
Bardzo wysokie dawki metanabolu, czyli takie, które przekraczają 50 mg na dobę, mogą wywołać zachowania agresywne, drażliwość, stany niepokoju i nadpobudliwość psychoruchową.