Głównym producentem i dystrybutorem metanabolu w Polsce jest Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa Jelenia Góra, wchodzące w skład grupy Sanitas. Metanabol produkowany przez Jelfę jest w stu procentach bezpieczny. Polski metanabol pochodzi z pewnego źródła, ponieważ jako środek apteczny produkowany przez państwowe laboratorium nie noże być imitacją i musi spełniać bardzo rygorystyczne wymogi produkcji.
Jelfa produkuje metanabol jako lek anaboliczny działający systemowo z przeznaczeniem na rynek medyczny, co oznacza, że jest on dostępny w aptekach tylko i wyłącznie na receptę. Wskazania medyczne, jakie wymagaj stosowania metanabolu, Jelfa wymienia w ulotce dołączonej do produktu. Jest to: zaburzenie przyswajania białka na skutek zaburzeń czynności przewodu pokarmowego, zaburzenia syntezy białka, nadmierna utrata białka z organizmu na skutek zmniejszonego anabolizmu, zubożenie układu kostnego w wapń.
Mimo iż metanabol z Jelfy to lek wydawany na receptę, to jest on jednak stosunkowo łatwo dostępny na czarnym rynku. Niestety pojawia się coraz więcej podróbek oryginalnego metanabolu. Aby ustrzec się przed podróbkami, koniecznie trzeba sprawdzić wygląd opakowania, datę ważności i kod ATC. Kod ATC dla oryginalnego metanabolu z Jelfy to A14AA03.
Cena metanabolu z Jelfy sprzedawanego na receptę to zaledwie kilka złotych, natomiast metanabol sprzedawany na czarnym rynku to koszt 50 zł nawet do 100 zł za 100 tabletek.
Metanabol produkowany przez Jelfę zawiera substancje czynną znaną pod nazwą Metandienone lub Metandienonum. W skłąd preparatu wchodzą także substancje pomocnicze: sacharoza, skrobia ziemniaczana, laktoza jednowodna, guma arabska, stearynian mnagnezu. W teksturowym opakowaniu znajduje się blister zawierający łącznie 20 tabletek po 1 mg lub 5 mg metanabolu każda. W kulturystyce ze względów praktycznych raczej nie stosuje się metanabolu w dawce 1 mg na tabletkę.
Metanabol z Jelfy stanowi pochodną metylotestosteronu, od którego różni się podwójnym wiązaniem węgla. Zmiana wiązania węgla z pojedynczego na podwójne pomiędzy pierwszą i drugą jego cząsteczką sprawia, ze metanabol wykazuje silniejsze działanie anaboliczne przy zmniejszonym działaniu androgennym.
Polski producent podaje następujące przeciwwskazania do stosowania metanabolu: uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną leku (metandienon) lub którykolwiek ze składników leku, zaburzenia czynności mięśnia sercowego, zaburzenia czynności wątroby i nerek, zespół nerczycowy, rak sutka u mężczyzn oraz rak i przerost gruczołu krokowego.
3 odpowiedzi na „Metanabol Jelfa”