Metanabol należy do grupy sterydów anaboliczno-androgennych, przy czym posiada działanie bardziej anaboliczne, a mniej androgenne niż większość środków tego typu. Anaboliczne efekty stosowania metanabolu pojawiają się już po 2 – 3 dniach od rozpoczęcia cyklu. Maksimum działania anabolicznego przypada na 10 – 15 dzień cyklu z metanabolem.
Głównym efektem stosowania metanabolu jest usprawnienie metabolizmu białek i ich syntezy, dzięki czemu mięśnie szybko się regenerują. Na skutek przyspieszonej syntezy białek następuje duży wzrost siły oraz masy ciała. Masa ciała wzrasta poprzez rozbudowanie tkanki mięśniowej, ale w pewnej mierze również z powodu nagromadzenia nadmiernej ilości wody w organizmie. Wiązanie zbyt dużej ilości wody w tkankach (retencja) sprawia, że po zakończeniu cyklu z metanabolem masa ciała może się zmniejszyć.
Metanabol powoduje dodatni bilans azotowy, jednak pod jednym warunkiem – podczas cyklu z metanabolem konieczne jest uzupełnienie swojej diety w produkty zwierające pełnowartościowe białko – może to być nabiał i jego przetwory, mięso drobiowe, konina, jagnięcia, baranina. Dieta wysokobiałkowa stymuluje proces syntezy białek i chroni przed katabolizmem. Tylko w połączeniu z taką dietą metanabol sprawia, że białko jest transportowane do mięśni. Jeżeli podczas stosowania metanabolu dieta będzie zbyt uboga w białko, masa ciała może nawet się zmniejszyć.
Metanabol skutkuje także dodatnim bilansem wapniowym – zwiększa gęstość mineralną kości, zatrzymuje w organizmie jony sodu i potasu oraz powoduje rozrost mięśni szkieletowych.
Średni wzrost masy ciała mieści się w przedziale 1-3 kilogramy na tydzień, w zależności od przyjmowanej dawki, przez pierwsze sześć tygodni stosowania metanabolu. Nie zaleca się zażywania metanabolu przez okres czasu dłuższy niż osiem tygodni, ponieważ nie przyniesie to pożądanych efektów, a grozi jedynie skutkami ubocznymi, takimi jak degeneracja wątroby, wypadanie włosów, ginekomastia, trądzik, wzrost zachowań agresywnych czy przerost lub nowotwór prostaty. Po ośmiu tygodniach organizm przyzwyczaja się do metanabolu, więc jego dalsze stosowanie jest bezcelowe. Wymienione skutki uboczne mogą się pojawić także w efekcie zażywania wysokich dawek metanabolu (więcej niż 50 mg na dobę).
Metanabol wpływa na produkcję dopaminy – hormonu dopowiedzianego za samopoczucie. Dzięki temu podczas przyjmowania metanabolu często odczuwa się poprawę samopoczucia, wzrost pewności siebie i samoakceptacji, uspokojenie i odprężenie psychiczne.